Vážení rodiče,

rád bych vás vyzval k občasnému nahlédnutí na stránky školní družiny v době distanční výuky.

Budu zde postupně přidávat různé nápady, pracovní listy, hry a jiné aktivity, kterými se vaše děti mohou odpoledne zabavit.

Doufám, že Vám zdejší inspirace přijde vhod a přeji pevné zdraví.

Milí žáci, jistě jste si všimli, že nám pomalu nastává podzimní počasí. V těchto dnech se nám nejen citelně ochladilo, ale také skoro celé dny prší. Možná jste si všimli, že někdy prší více a někdy méně. Letošní rok je na déšť poměrně bohatý a aby té vody bylo ještě více, vložil jsem vám na tyto stránky video, kde se dozvíte, kde se ta voda na obloze vlastně bere (pokud už to tedy dávno nevíte). Dále se dozvíte, jak se voda dostává do vaší domácnosti a nebo kam odtéká, když třeba spláchnete záchod.

video si pusťte kliknutím na tento text

V případě, že se vám bude chtít, můžete mi do emailu (proch@zsnalise.cz) odpovědět na následující otázky a zasoutěžit si o cenu malého badatele. Otázek bude přibývat a tak můžete soutěžit pravidelně. Otázky vyhodnotím v závěru soutěže.

1. Napiš název pěti českých řek
  2. Napiš název pěti českých přehrad
  3. Napiš název pěti českých rybníků

Řeky, přehrady i rybníky můžete volit jakékoliv, ale musí opravdu existovat a nacházet se v naší republice. Nezapomeňte, že máte k dispozici internet a můžete použít např. Mapy.cz kde je všechny naleznete. Myslete na to, že ne vždy je důležité si vše pamatovat, ale je důležité vědět, kde si to mohu najít a jak si to mohu najít.

Pokud by to snad někomu nestačilo, můžete bádat nad otázkami z Junior kvízu, ty mi ale nikam neposílejte, bádejte si pro sebe. Příští týden se dozvíte správné odpovědi.

Hodně štěstí a pevné zdraví.

Roman

Milé děti, přícházím s výtvarnými aktivitami na víkend!

Venku je stále pochmurné počasí, ale podzim prozatím nenabízí příliš pestrou paletu barev. Budete si muset ještě chviličku počkat. A ono čekání si můžete zpříjemnit například tím, že si vyrobíte takovouto krásnou barevnou květinu.

Není to vůbec těžké. Pastelkou nebo fixou si nakreslíte základ květiny – pouze černé čáry. Následně si vezmete temperu do které namočíte palec a obtisknete ho na různá místa v nakresleném základu. Je třeba dodržet kulatý tvar a použít různé barvy, abyste docílili do nejlepšího výsledku. Snažte se pracovat opatrně, aby tempery neskončily např. na koberci nebo na zdech.

Výtvory mi můžete vyfotografovat a zaslat na emial (proch@zsnalise.cz) abych se pomohl potěšit z výsledků vaší práce.

Zdravím vás v dalším týdnu.

Listí už nám pomalu žloutne a podzim se hlásí o slovo. Opravdu nádhernou až zlatou barvu má na podzim jinan dvoulaločný (ginko biloba). Tento strom se u nás nevyskytuje příliš hojně, nicméně občas na něj narazit lze. Až půjdete na procházku, buďte všímaví a třeba se s Jinanem někde setkáte. Vypadá takto.

V případě, že se vám bude chtít, můžete se stát malými fotografy a zachytit fotoaparátem, nebo mobilem nějaká místa ve vašem okolí, kde se nachází podobně krásně zbarvené stromy a poslat mi fotografie na email. Budu se těšit na vaše postřehy.

Zde jsou odpovědi z junior kvízu.

Zatím se mějte hezky.

Zdravím vás děti.

Poslední prázdninové týdny již byly opravdu typicky podzimní a tento týden rovněž není výjimkou. Přibývá nám dnů, kdy fouká vítr a je tedy ideální doba na pouštění draka. Draka vám mohou rodiče zakoupit v obchodě a nebo si ho můžete vyrobit sami. Není to nic těžkého, vážně.

Stačí kliknout na tento odkaz a podle návodu ve videu to zvládne opravdu každý.

Pro výrobu draka budete potřebovat nějaký papír. Postačí silnější balící papír na dárky a nebo jiný dostatečně velký papír. Pro vytvoření základny doporučím použít špejle, jsou lehké a dobře se s nimi pracuje. Větvičku, která se hodí pro vytvoření horní základny draka budete muset najít někde venku, dejte si pozor, aby byla dostatečně ohnutá.  A zbytek už musíte okoukat z videa. Kdo bude chtít, může se mi svým výtvorem pochlubit zasláním fotografie na email. (proch@zsnalise.cz)

Přeji hodně štěstí při vytváření a pevné zdraví.