A už jsme zase v družině a snažíme se dohonit, co se dá :

Hrajeme divadlo

Kreslíme čaroděje

Vyrábíme Mikuláše, čerty a andílky

Pár nápadů z karantény:

Písmenko D

Divadlo

Taky máte tak rádi divadlo? Já hrozně moc. Však ho i ve škole s dětmi hraju, ať už s naším školním divadlem Obsazená židlička a nebo v družině. Teď si asi ještě chvíli pořádné divadlo nezahrajeme, ale to nevadí, zkusíme třeba loutky.

Můžete si doma vyrobit malou plošnou loutku ( nebo i víc loutek) a já vám teď poradím, jak na to.

Nejdřív si uděláte ze čtvrtky šablonu, která je asi tak velká jako ruka maminky a má tvar jako stará klíčová dírka. Vystřiženou šablonu položíte na dolní část čtvrtky, tak aby se vám na papír ještě vešly vlasy, klobouk, šaty, ruce, uši, rohy, no prostě všechno, co vaše loutka musí mít, aby vypadala jako člověk ( nebo zvířátko) a ne jako klíčová dírka. (Víte, doufám, co je klíčová dírka?) Šablonu obkreslíte a přikreslíte všechny ty vlasy, rohy, šaty , ruce, ale pozor – nezapomeňte, že budete loutku vystřihovat, tak si neudělejte nic moc hubené.

Nakonec loutku hezky vybarvíte, pečlivě vystřihnete a zezadu přilepíte špejli, buď lepenkou a nebo lepidlem a kouskem papíru.

Tak a loutka je hotová.

Nakresli si draka

Nakreslit draka ale vůbec není jednoduché. Zkusím to sama po paměti a moc mi to nejde. Vím, že drak je velký, má křídla, ostré zuby, drápy, ocas s bodlinami, ale jak to udělat co nejvíc jednoduše? A tak nenakreslím draka, ale malého dráčka. Zrovna se vyklubal a podle mě vypadá takhle.

Chcete si to taky zkusit? Tak jdeme na to.

To mě to nějak začalo bavit. Asi si nakreslím ještě další dráčky. Zkusím jiné tvary křídel, jiné vybarvení, jiné oči, budu prostě vylepšovat.

A tady jsou! Čerstvě vylíhnutí, takže všichni mají narozeniny 6. listopadu. A jak se asi budou jmenovat? Jaké budou mít vlastnosti a zvláštní schopnosti? Kdyby mi tak chtěl někdo poradit. Vím, že toho máte hodně, ale přesto, kdyby někdo věděl, poproste rodiče, ať mi pošlou vaše nápady, popřípadě i vaše dráčky.

Dušíci neboli malí duchové. Je jednoduché je kreslit a je spousta způsobů, jak na to a já to dělám právě takhle.

Máme tady přesně 14 malých dušíků a i když vypadají podobně, jen dva z nich jsou téměř úplně stejní. Dokážete je najít? Poproste rodiče, ať mi pošlou na e-mail vaši odpověď. Nejdřív si to ale pořádně promyslete! Pokud by vám tento úkol připadal moc lehký, zkuste další výzvu.

Písmenko Č

Tak tohle je čaroděj, jak ho kreslím já a kdo chce, může si teď ( nebo klidně někdy jindy) jednoho také nakreslit. Vezměte si čistý papír, ořezanou tužku a pusťte se do toho pěkně podle návodu. Možná ani nebudete potřebovat, aby vám to někdo četl.

A je to! Určitě se vám pěkně povedl a já už se těším až mi svého malého čaroděje přinesete ukázat.

_________________________________________________________________________________________________________

Č jako čas, který rychle letí a tak už asi málokdo zná písničku o Čaroději Dobroději.

Čáry máry – čmárání nebo čarování ?

Prázdný papír? To přece není žádné čmárání. A už vůbec ne čarování. A co když ano? Třeba jsem tam něco načmárala, jenže to není vidět. Tak schválně.

Připravím si všechno, co budu potřebovat a někomu už je možná jasné, co tu budu provádět.

Obrázek už se objevuje……

A už je tu celý!  Můžete si to také zkusit. Bude vám k tomu stačit čtvrtka, bílá voskovka, vodovky a štětec. A víte co? Namalujte mi bílý neviditelný obrázek a až se zase uvidíme, tak si vaše obrázky společně “ vyčarujeme a vymalujeme“ a uděláme si čáry máry výstavku.

Na závěr přidávám ještě  další nápady na čmárání . Tyhle už jsem kreslila jen pastelkami. K prvnímu uměleckému dílu jsem potřebovala ještě pravítko, podle kterého jsem narýsovala cik cak čáry jak mě napadlo. Na obrázku tak vzniklo spousta různých tvarů a útvarů a patvarů, které jsem vybarvila, jak se mi chtělo.

Druhý obraz vám možná připomíná nějaké prapodivné zakleté stromy a větve a nebo mořský záliv s mnoha zátočinami a úžinami a nebo…….To už je jen na vás. Zkuste si také nakreslit tajemný čarovný obrázek. Začnete na jedné straně a povedete tužku jak jen vás napadne, doprava a doleva, nahoru a dolů, rovně a klikatě, roztřeseně nebo stojatě, stále a dále až dojedete na druhou stranu. Pak obrázek vybarvíte, můžete použít pastelky nebo vodovky ( těmi je to rychlejší) a také mi ho můžete přinést. Budu se těšit.