Vážení rodiče, reaguji na dotazy ohledně nošení respirátorů ve škole od 12.4.2021 a upřesnění.

Pro žáky je během vyučování stanovena povinnost nošení roušky dle normy ČSN EN 14683+AC (chirurgické ústenky), nebo  respirátory. Děkuji Vám za upozornění na výklad této normy.

Povinnost nošení roušek a respirátorů je stanovena na základě mimořádného opatření MZ č.  Č. j.: MZDR 15757/2020-47/MIN/KAN, ze dne 6.4.2021.

Zde se uvádí v odstavci 2:

Všem osobám se s účinností ode dne 12. dubna 2021 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), které brání šíření kapének, a to:

1. a) ve vnitřních prostorech staveb, které slouží jako:

I.)

.

VI) vysoká škola, škola nebo školské zařízení, s výjimkou žáků základní školy při vzdělávání v základní škole, školní družině nebo školním klubu, pokud používají ochranné prostředky uvedené v bodu 1,

.

s výjimkou dětí od 2 do 15 let, které i na těchto místech mohou nosit ochranné prostředky uvedené v bodu 1.

A v bodu 1 se praví:

Všem osobám se s účinností ode dne 12. dubna 2021 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének, a to:

1. a) ve všech vnitřních prostorech staveb,

.

Věřím, že s ustupující pandemií se budou opatření zmírňovat  a postupně se vrátíme k dýchání bez zakrytí dýchacích cest. Budeme rádi, pokud se opatření uvolní, co nejdříve.

Přeji hezký víkend.

S pozdravem