Informace k přijetí do přípravné třídy : zd

Mgr. Martina VITÁKOVÁ

kontakt na vychovatelku družiny: cerna@zsnalise.cz

23.10.2020

K  dnešní hodině po Teams se připojily pouze  dvě děti a omluvila se jedna žákyně. Pokud má někdo z vás potíž s připojením, prosím, abyste mi to sdělili. Hodiny online jsou nyní povinné a prosila bych případné omluvy. Pokud vše dopadne dobře a já v to věřím, mohu dětem popřát hezké prázdniny a vám čas pokud možno bez komplikací a v radosti, klidu a míru.

 

 

21.10.2020

Mílé děti, milí rodiče.

 

Zkusíme se naučit básničku: Podzim:

Honily se šedé mraky,

v dešti, mezi paneláky.

Trvalo to jenom chvíli,

než do sebe narazily.

Teď ví celá zeměkoule,

že i mraky mají boule.

 

Zkuste se naučit jakoukoliv píseň, kterou si najdete s maminkou na you tube a bude se vám líbit. Nejlépe nějakou lidovou.

Až se setkáme, doufám, že si ji spolu budeme moci zazpívat. Těším se na vás zítra v 10:00 hod. Vaše paní učitelka.

Zkuste do zítra vymyslet, proč se nám schovává ráno a večer sluníčko a proč je větší zima, než v létě.

 

 

20.10.2020

Dobrý den,

pokud budete s dětmi moci, uspořádali bychom si půlhodinku s vámi i s dětmi. Budeme mít možnost probrat, co se daří a co se nedaří při práci. Kam jste pokročili v pracovních listech a případně bude chvilka na vaše dotazy. Pod textem je odkaz na schůzku, stačí se připojit.

 

Připojit se ke schůzce přes Microsoft Teams

 

14.10.2020

Milí rodiče,

i když nás nastalá situace zahnala do našich domovů, zkusíme pracovat a zaměstnávat děti alespoň na dálku a to s vaší pomocí. S některými z vás už jsem hovořila a děkuji za součinnost a spolupráci.

Pracovní listy, které děti mají v aktovkách jsou ve většině námětem na práci. Připravila jsem vám hlavně práci k povídání s dětmi a to je to, o co půjde v první řadě.

K pracovním listům z matematiky (spojování teček, práce s kostkami, překreslování obrázku prasátka) si vezměte na pomoc to, co bude dětem nejlépe vyhovovat: kostky, korálky, co vás k tomu napadne. Práce s počtem je v přípravné třídě nejlépe uchopitelná přes předměty. Můžete pracovat s kostkami dál: postav tolik kostek, kolik jich mám já. Nebo: postav takovou stavbu, jakou mám já. S dětmi jsme hráli hru „Autobus“, děti vám ji rády vysvětlí a předvedou. Grafický záznam čísla je to poslední, co bychom se měli učit, na to bude čas až v první třídě. 🙂

Spojování teček je těžší, můžete zatím nakreslit méně náročnou variantu: nakreslete dětem méně znaků na větší plochu papíru, bude se jim lépe tvořit.

Stejně tak překreslování prasátka je těžké, proto je také možné jej zjednodušit na velkou plochu papíru.

S jedním každým pracovním listem nespěchejte. Platí, že méně je více a pokud vás k danému listu napadne jiná iniciativa, pak neváhejte a použijte ji. 

Pracovní listy k povídání: Co komu patří, hádání opaků, hádání slov podobného významu, stupňování:malý, menší, nejmenší, a zastávka: Kdo na koho čeká?, Vztahy: přátelství- to jsou pracovní listy, se kterými si můžete vymyslet další povídání (vybízet děti, aby hovořily a přemýšlely) v průběhu času. Povídat si můžete při procházkách v lese, to je téma které jsme teď probírali. Můžete si zopakovat základní dělení : stromy listnaté a jehličnaté a keře. Všímejte si, jak se mění příroda co se s těmi stromy děje. Zkuste jim přiblížit ukázkou v přírodě, co se děje na podzim: dřívější tma, pozdní světlo, chladno, barvení a opadávání stromů, usychání listů, častý déšť…také si stále opakujeme, jaký je den a roční období. Jak se liší roční období od měsíců? roční období máme 4, měsíců máme 12 a ty ještě nemusíme umět vyjmenovat, pouze zařazujeme aktuální měsíc, který máme nyní (říjen )do aktuálního ročního období-podzim.

Pracovní listy ke slabikám: děti ukáží na obrázek, pojmenují ho a vy to vyslovte správně (děti neopravujte) a zkuste první a poslední slabiku zdůraznit: LLess- co slyšíš na začátku? Růůůůže- slyšíš tam dlouhou slabiku: Pro srovnání: Růůůůže  X ruže? Co ti zní lépe? Můžete vzík gumičku a při vyslovování slova růůůže ji natahovat. Vytleskáváme slabiky: ko-lo-toč. Kolik slyšíš slabik? Pod pracovní list se slabikami je možné napsat oblouček, děti ho znají, již jsme s ním pracovali: ko-rá-le: UUU- 3 obloučky. Které slovo je delší: les nebo korále? Had nebo žížala? Mluvíme o slově. :-). Mohu zkusit mluvit jako robot: P-E-S, co jsem řekla? Volíme krátká slova, optimálně na začátku a na konci slova samohlásku.

Poslední pracovní list s palmami není ani tak pracovním listem, jako hrou. Hází se kostkou a jede se po políčkách, každé jedno políčko je vyprávěcí.

Prosím, najděte si s dětmi večer chvíli  15 minut čas na čtení. Poslouchání příběhů je také dobré, televizi děti vždy nemusí rozumět a navíc čas a tempo určuje přístroj. Krásné jsou knihy s doplňováním obrázků, ty děti učí skloňování: Byla jednou jedna holčička…maminka (komu, čemu) karkulce, přikazovala….běž za (kým čím za (babičkou)….aj.

Prosím, cvičte logopedii, pokud máte od paní logopedky nějaké cviky. Svaly v pusinkách nemohou zahálet. 

Ručky by měly pracovat s nůžkami, lepidlem, modelínou….dobrá je větší plocha papíru a uvolňujeme ruku z ramene. Pastelku nebo tužku držíme správným úchopem, totiž palec a ukazovák drží tužku, jiný prstík ne a prostředník pouze podkládá (dětem říkám, jako postýlka, na které leží tužka). Dětem úchop napravte a pokud je bude bolet ruka, ať si odpočinou.

S dětmi jsme se dohodli, že mohou každý den nakreslit krátký příběh, co přes den dělaly (i když si hrály na počítači) a až se setkáme, tak obrázky mohou přinést. Obrázek nepočmáráme, ale vybarvujeme. Nepřetahujeme a ve vybarvené ploše nezbude bílé místečko. Dáváme si klidně na čas, můžeme použít i štětec a vodové barvy.

Námět na hru: i při jízdě autem se nemusíme nudit: vidím zajíce, první z účastníků řekne ZAJÍC. Druhý řekne: ZAJÍC BĚŽÍ. Třetí řekne: ZAJÍC BĚŽÍ PO SILNICI….Hra má tolik pokračování, kolik si hlavička zapamatuje.

Druhý námět: Tetička jela do Ameriky: (Mohu předvádět na předmětech a povídám: Tetička jela do Ameriky a vzala si s sebou…dítě odpoví: “ klíče“ Mohu najít a dát do kufříku klíče. Dítě povídá dál: „Vzala si s sebou klíče a peněženku….tolik předmětů, kolik si jich dítě zapamatuje, může být v kufříku.

Na poslední hlásku, tuto hru určitě znáte: První řekne: Autobus, dítě řekne: Sova. Je možné hrát i na poslední slabiku, tedy: Vak. Aj.

Není opravdu potřeba s dětmi sedět u úkolů dlouhou dobu! Stačí max. 20 minut denně intenzivní práce. Přičemž běhání, skákání, hry s míčem, skoky a poskoky jsou také velice důležitou činností.

Pracovní listy pošlete po dětech zpět a pokud něco nestihnete, nevadí. Pokud něco nejde, budu ráda, když z druhé strany krátce napíšete, co nešlo a proč?

Pokud budete potřebovat, jsem zde pro vás, můžeme se sejít i ve škole, děkuji vám a přeji vám v této nelehké době tolik klidu a pohody, kolik potřebujete.

Těším se na shledání.

 

16.10.2020

Dobrý den,

pokud by se někdo ještě nudil, můžete mrknout na stránky školní družiny a v odkazu v kolonce pro volný čas najdete dobrovolné úkoly a zábavné povídání od paní vychovatelky.

v příštím týdnu bych s některými z vás  ráda uspořádala individuální schůzky ve škole. Oslovím vás přes email.

 

23.9.2020

 

Příští týden máme téma: Co  roste ze země i na stromě: pokud můžete, dejte dětem jeden kousek ovoce nebo zeleniny, můžete i cizokrajné.

 

Stále ještě některé děti nemají šanon na pracovní listy. Prosím, dodejte je.

Mějte hezký prodloužený víkend.

 

21.9.2020

Tento týden jsou ve škole srdíčkové dny. Pokud chcete, dejte dětem 30,- Kč – 50,- Kč na předměty, které pomohou nemocným, nebo postiženým dětem.

 

17.9.2020

 

Dobrý den,

zasílám informace pro ty z vás, kteří jste se nemohli zúčastnit včerejší třídní schůzky:

 1. Informace o návrhu zakoupení pracovních sešitů z třídního fondu (300 Kč), kteří ještě nemám ode všech. Peníze bohužel nelze využít zatím na akce třídy, jelikož kvůli opatřením nemohu vzít děti mimo školu. 😐 Pokud sešity odsouhlasíte, zakoupím je.
 2. Prosím, noste pomůcky. Již začínáme pracovat na záznamových sešitech, které budou zhruba v polovině listopadu hotové a budu si s vámi postupně sjednávat individuální konzultace. A některé děti ještě nemají šanony. Dále nám u někoho  chybí lepidlo, tuž, nůžky, balík papírů , A4 a sáčky na tělocvik i s tělocvikem.
 3. V průběhu příštího týdne začne doučování cizinců z naší třídy. Povedu ho já.
 4. Pokud bude některé dítě ve vyučování vykazovat známky nemoci, bude odvedeno do izolační místnosti, odkud bude v co nejkratším termínu rodiči vyzvednuto. Proto prosím, aktualizujte mi data a převážně telefony, na které se pozitivně pokaždé dovolám.
 5. Dostali jste hesla na přihlášení do Bakalářů, které zatím nemusíte používat, včas vás upozorním.
 6. V mezidveří, kde si vyzvedáváte děti, mezi skleněnými dveřmi, je po levé ruce naástěnka, kam umístím brzy shrnutí týdenní práce a aktuální básničky a písničky.
 7. Pokud si přejete se mnou konzultovat, můžeme se dohodnout přes námi známé kanály.
 8. Prosíme, pokud by vaše dítě bylo pozitivní na Covid, abyste to sdělili škole.
 9. Prosím, čtěte zprávy v notýsku a podepisujte ho.
 10. Prosím, v ranní špičce při příjezdu do školy neparkujte na přechodu pro chodce.
 11. Dávejte dětem teplejší oblečení, jelikož se ve třídě kvůli výměně čerstvého vzduch stále musí větrat.
 12.  Mějte krásné podzimní dny.

Dne 16.9.2020

 

všechny děti by již měly mít: šanon na pracovní listy

cvičební úbor v látkovém vaku,

nůžky a lepidlo

ořezané pastelky v penálu, obyčejnou tužku

tři notýsky typu A5, nebo A4.

Dne 11.9.2020

Utekl nám druhý týden školy a děti si vedou náramně. Přes víkend mají první domácí úkol. Nechat podepsat notýsky. Jsem zvědavá, jak si povedou. Držím palečky. Hezký víkend přeji.

 

Třídní schůzky on-line: 16. 9. od 17. 00 do 17. 30 hodin

Připojit se ke schůzce přes Microsoft Teams

Dne 16.9.2020 se budou od 17:00 do 17:30 konat on-line třídní schůzky.Odkaz k připojení ke třídním schůzkám naleznete níže:

Připojit se ke schůzce přes Microsoft Teams

Program třídních schůzek:

1) řád školy –omlouvání, kázeňský řád, …

2) plán TU

3) školní matrika, informované souhlasy

4) druh pobytu cizinců + okopírované doklady k pobytu na území ČR

5) upřesnění doručovacích adres a adres trvalého bydliště žáků

6) zmapování technických možností žáků pro výuku online

7) přístupová hesla k ŽK online

8) uvolnění žáků z předmětů na základě žádosti rodičů a potvrzení lékaře

9) oznámit škole výskyt C-19 u žáka

10) organizace konzultačních hodin

11) zvolení rodičů do výboru spolku SRP – požádat stávající členy o prodloužení na tento rok

12) korespondenční členská schůze SRP

13) ostatní:

-kopírovací papíry

-přezouvání

-přístup rodičů do školy pouze na domluvené schůzky

-parkování před školou.

10.9.2020

Prosím o doplnění pomůcek, které ještě děti nemají. Zítra, tj. v pátek 11.9.2020 máme první hodinu tělocvik. Prosím, kdo ještě nemá látkový sáček s obuví a tělocvikem, ať si jej zítra přinese.

V příštím týdnu vygeneruji hesla k přihlášení pro rodiče do Bakalářů, hesla zapíšu dětem do notýsku. Kdo ještě nemá notýsek, prosím, rychle doplnit.

Přeji pěkné podzimní dny.

OD ZÍTRA, TJ.10.9.2020 BUDOU DĚTI VE SPOLEČNÝCH PROSTORÁCH ŠKOLY MUSET NOSIT ROUŠKY. PROSÍM, DEJTE DO PYTLÍČKU DĚTEM DVĚ ROUŠKY NA DOPOLEDNÍ VYUČOVÁNÍ A NEJMÉNĚ JEDNU NA ODPOLEDNÍ VYUČOVÁNÍ. DALŠÍ PYTLÍK AŤ MAJÍ DĚTI NA POUŽITÉ ROUŠKY.

 

 

 

KAŽDÉ PONDĚLÍ SI MŮŽETE VYZVEDÁVAT DRUŽINOVÉ DĚTI NEJDŘÍVE V PŮL DRUHÉ, JELIKOŽ  ČEKAJÍ NA UKONČENÍ VYUČOVÁNÍ DĚTÍ Z PRVNÍ TŘÍDY. KDO SI CHCE VYZVEDNOUT SVÉ DÍTKO DŘÍVE, MUSÍ NAPSAT PANÍ DRUŽINÁŘCE LÍSTEČEK, ŽE JDE JEHO DÍTKO DOMŮ HNED PO VYUČOVÁNÍ. 

 

 

 

Dne 3.9.2020

 

Zdravím rodiče přípravné třídy. Po prvním týdnu ve škole  již naši šikulíni vědí, kam mají ukládat které věci, zdobíme si třídu, ukládáme věci do šatny a VŠICHNI dnes obdrželi klíč od šatny. Děti vědí, že si ho musí hlídat. Děkuji vám moc za součinnost a spolupráci.

Mám zde tři nepodepsané notýsky A5 a nevíme, komu patří, pomůžete?

V příštím týdnu se již začneme věnovat učení. Děti budou vyplňovat pracovní listy, které si budou zakládat do šanonů. Prosím ty z vás, kteří je ještě nedodali, ať tak učiní.

Stávají se z nás opravdoví školáci. 🙂

 

Vítáme Vás na stránkách přípravné třídy:

Informace k zahájení školního roku 2020 -2021 najdete na stránkách školy.  Prosíme,  projděte si tam tyto odkazy:  Aktuality, Družina, Školní jídelna, Zápis do přípravné třídy a Formuláře ke stažení  – zde je potřeba si stáhnout přihlášku ke stravování, přihlášku do  školní družiny. Ty si stáhnete, vyplníte a můžete poslat emailem – do družiny zašlete paní vychovatelce Černé (cerna@zsnalise.cz) a do jídelny  paní Petřinové (petrinova@zsnalise.cz). Donést je můžete také vytištěné  1.9.  s sebou do školy. V případě, že si nemůžete formuláře vytisknout, budou také k dispozici k vyplnění ve vestibulu školy.

 

Dne 1.9.2020 v 8:30 hod. se na vás těším před školou a v případě nepříznivého počasí ve vestibulu školy. Pokud máte již pomůcky do školy, bude dobré je přinést s sebou, neboť tento den výjimečně můžete s námi společně s dětmi do třídy. První týden budu čekat na děti ve vestibulu školy a odvedu je do třídy, rodičům však nebude umožněn přístup do školy z důvodu opatření Covid. Pokud budete mít důležité sdělení, můžeme si domluvit konzultace.

Ve třídě dne 1.9. 2020 mám ještě všechny formuláře, které byste případně postrádali. Přibyl nám pro všechny formulář pro schválení osobních údajů, vám jistě známý pod zkratkou GDPR.

Prosím, přineste s sebou i vratnou zálohu na klíček od šatny, v ceně: 70,- Kč. V úterý už si dáme věci do šatny. V tomto případě budu ráda za co nejmenší bankovky. 🙂

Do jídelny se můžete objednávat telefonicky a vyzvednout si tam čip v hodnotě 150,- Kč. Mám zde pro vás přístupová hesla, která umožní objednávat si ze dvou jídel. Pokud jste již uhradili na tento měsíc stravné, nezapomeňte si upravit případné odhlášení na první dny. Nepřehlédněte nový účet školy u FIO banky. Pozor: stravné se hradí paní hospodářce školní jídelny, nikoliv paní hospodářce školy.

Vyučovací hodiny v týdnu od 1. 9. 2020 do 4.9.2020:

úterý: slavnostní uvítání v 8.30 hod. – ukončení vyučování v 10:00 hod.

středa: 8:00 hod. až 9:40 hod.

čtvrtek: 8:00 hod. až 9:40 hod.

pátek: 8:00 hod. až 10:40 hod.

Po každém vyučování budou děti odcházet s paní vychovatelkou do družiny. 

Do seznamu pomůcek si prosím, pokud nemáte, připište 3 x malý notýsek a šanon na pracovní listy. v příštím školním roce jako když ho najdete. 🙂

Pokud vaše děti do družiny chodit nebudou, budu je vodit na oběd. Po té si je vyzvednete před školou, kam dojdou již samy. Proto zvažte, zda první dny (úterý až pátek), pokud máte možnost, si děti nevyzvednete společně s ostatními. Je zde ale možnost, že s nimi setrvám ve třídě do 11:45 hod.

V případě jakýchkoliv dotazů máme informační kanály, o kterých jsme hovořili na třídních schůzkách. 😉

Doufám, že jste plně odpočatí a že společně dodáme dětem sílu a pozitivní energii, neboť s úsměvem jde všechno líp. 😛